ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Hafif Yağmur

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır?

31.10.2018
304
A+
A-

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır?

Oto yıkama dükkânı açmak için KOSGEB’den destek almak, günümüzde çok daha kolay bir hale gelmiştir. Sanayide oto yıkama dükkânı açmak isteyen ve bu konuyla ilgili bir sermayesi bulunmayan bireylerin endişe etmesine gerek yok. Kendi işini kurmak isteyen vatandaşların, oto yıkama dükkânı açmak için tek yapması gereken, bu beyan ile KOSGEB’e başvurmaktır.

KOSGEB, sahip olmak istediği işle ilgili maddi yetersizlik yaşayan vatandaşlara kredi desteklere veren bir kurumdur. KOSGEB’i, diğer yaygın bankalardan ayıran en büyük özellik bu kredi desteklerini devlet eliyle yapıyor olmasıdır. Girişimciler ve iş sahibi olmak isteyenler tarafından birinci sırada değerlendirilmesi gereken kurumun, her konuyla ilgili bir kredi desteği bulunmaktadır. Bu nedenle, bulunduğu sosyal statüden bağımsız olarak her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, KOSGEB’e başvurabilir. KOSGEB’in sağladığı tüm bu kredi desteklerinin arkasında yatan amaçlar:

  • Küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetini arttırmak.
  • Vatandaşların üretimdeki etkinliğini arttırmak
  • Girişimcilerin ülke ekonomisine katkısını arttırmak

Bu amaçları benimseyen KOSGEB, ihtiyaç sahiplerine maddi destekler sağlamaya devam etmektedir.

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nedir?

KOSGEB oto yıkama desteği, KOSGEB tarafından, kendi oto yıkama dükkânını açmak isteyen vatandaşlara verilen paradır. Bu destek, KOSGEB’in iş yeri açma desteğinden ayrıdır. Bu nedenle, oto yıkama dükkanı açmak isteyen vatandaşların, spesifik olarak bu desteğe başvurmaları gerekmektedir.

KOSGEB’in oto yıkama desteği kapsamında verdiği paralar krediyle sınırlı değildir. Bu amaçla vatandaşlara hibe ve teşvik ödemeleri de yapılabilmektedir.

KOSGEB oto yıkama desteği almak isteyen bireylerin destek oranlarını ve başvuru koşullarını bilmesi gerekmektedir.

KOSGEB Oto Yıkama Kredisi Almak İçin Neler Gereklidir?

KOSGEB oto yıkama kredisi sahibi olmak için gereken şartları yerine getirmeyen vatandaşların başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. Bu nedenle bu desteğe başvurmak isteyen vatandaşların, belirtilen özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlar:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak
  • KOSGEB tarafından onaylanmış bir Oto Yıkama İş Planına sahip olmak

Bu özelliklere sahip her vatandaş, yaşadığı ilçedeki KOSGEB Müdürlüğü’ne başvurarak KOSGEB oto yıkama kredisine sahip olabilir.

KOSGEB Oto Yıkama Destek Oranları Nedir?

KOSGEB oto yıkama desteği kapsamında alacağınız maddi destek miktarını belirleyen en önemli şey, oto yıkama dükkânını açtığını bölgedir. Örneğin, eğer 1. Bölgede bir oto yıkama dükkânı açarsanız faturası ile birlikte harcadığınız paranın toplamda %60’ ını geri alırsınız.

Eğer, 3. Bölgede bir oto yıkama dükkânı açarsanız ve kadın bir girişimciyseniz, faturalı olarak yapacağınız harcamaların %90’ ı KOSGEB tarafından ödenir. Bu nedenle, oto yıkama dükkânı açacağınız bölgeye karar vermek oldukça önemlidir. Bu ödeme oranları üzerinde, oto yıkama yeri açacak olan kişinin cinsiyeti de etkilidir. Kadın ve erkek girişimcilere ödenen miktarlar farklılık gösterebilmektedir.

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB, oto yıkama yeri açmak isteyen girişimci bireylere, farklı ihtiyaçlara binaen farklı krediler vermektedir. KOSGEB oto yıkama projesi için destek almaya hak kazanan vatandaşlara:

  • Oto yıkama dükkânının açılması sırasında kullanılan malzemelerin gideri için 18 000 Türk Lirası
  • Oto yıkama dükkânının kurulum harcamaları için 2 000 Türk Lirası
  • İşletmenin giderleri için 30 000 Türk Lirası verilmektedir.

Bunların dışında hala desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara KOSGEB iş yeri açma desteği kapsamında 50 000 Türk Lirası hibe, 100 000 Türk Lirası da, geri ödemeli faizsiz kredi seçenekleri sunulmaktadır.


BLOCK REKLAM
Serkan Kıvanç
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.