ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

TİGEM Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

05.11.2018
778
A+
A-

TİGEM Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

TİGEM hayvan yetiştirme faaliyeti kapsamında 2018 yılında çiftçilere küçükbaş desteği verecek. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 2018 yılında birçok çiftçiye küçükbaş hayvancılık için destek vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çalışan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için faaliyet ve fiyat yayımlaması yapmıştır. Küçükbaş hayvan satın almak isteyen kişiler bu işlemi TİGEM üzerinden de gerçekleştirebilmektedir.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Nedir?

TİGEM nedir; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti altında hizmet veren bir müdürlük olup birçok alanda çiftçileri desteklemektedir. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Tarım Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermekte ve denetlenmektedir. Tarım Bakanlığı tarafından yapılan çoğu iş TİGEM aracılığı ile yapılmaktadır. TİGEM, Tarım Bakanlığının alt kolu gibi görülmektedir. TİGEM’in destekleri arasında bitkisel faaliyetler, hayvancılık faaliyeti, atçılık, tarım faaliyetler ve sulama bulunmaktadır. Bu kapsamlar altında birçok destek veren ve satış yapan TİGEM aynı zamanda bünyesinde sertifikalı tohumları da barındırmaktadır. TİGEM’in satışını yaptığı başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bal satışı
 • Köpek satışı
 • Sosyal tesisler konaklaması
 • Taze ve dondurulmuş aygır sperma satışı
 • Yazlık tohum satışı
 • Sığır sperma satışı
 • Damızlık satışı
 • Sertifikalı tohum satışı

TİGEM 2018 Damızlık Fiyatları

TİGEM hayvan satışı yapan bir müdürlük olup Tarım Bakanlığı ile çalışmaktadır. Bu sebep ile yasal olarak hayvan satışı yapabilmektedir. TİGEM hayvan satışı için belirlediği fiyatları her sene resmi internet sitesi olmak üzere birçok gazetede ve medya araçlarında paylaşmaktadır. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün 2018 hayvan satış fiyatlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 3 ila 5 ay arasında olan gebe düvelerin satış fiyatı 10 bin Türk Lirasından başlamakta ve 15 bin 500 Türk Lirasına kadar artabilmektedir. Düvelerin fiyatlarını belirleyen unsur cinsidir.
 • 6 ila 8 aylık arasında olan gebe düveler 12 bin Türk Lirasından başlamakta ve 16 bin Türk Lirasına kadar artış gösterebilmektedir. 16 bin Türk Lirası olan gebe düve türü simmental limuzin olarak belirlenen türdür.
 • 3 ila 5 aylık olan gebe ineğin fiyatı ise 9 bin 500 Türk Lirasından başlamaktadır ve 14 bin Türk Lirasına kadar artış gösterebilmektedir. 9 bin 500 Türk Lirası istenen inek türü ise alaca inektir.
 • 6 ila 8 aylık arasında olan gebe inek için ise en düşük fiyat 12 bin Türk Lirası olup en yüksek fiyat 15 bin 500 Türk Lirasıdır.
 • Sağmal inek fiyatı ise en uygun fiyatlısı alaca inek olup 8 bin 500 Türk Lirasına satılmakta olup En yüksek fiyat ise 12 bin 500 Türk Lirasıdır.

Bu fiyatlar damızlık dişi sığır barem satış fiyatları olup 2018 güncel fiyatlarıdır. Ayrıca satış yapılan bölgeye ve hayvanın türüne göre de fiyatlar değişmektedir. Küçükbaş hayvanlarda fiyat bin Türk Lirasından başlamak ile birlikte 2 bin Türk Lirasına kadar artabilmektedir. Ayrıca küçükbaş ve büyükbaş damızlık hayvanların yaş aralıkları da fiyatlandırma sırasında göz önünde bulundurulmaktadır. TİGEM genç çiftçi projesi 2018 hayvan dağıtımı kapsamında genç çiftçilere hibe ve kredi desteği vermektedir.

 


BLOCK REKLAM
Serkan Kıvanç
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.